W drugiej turze wyborów prezydenckich frekwencja wyniosła 71,63 proc. Do urn poszło więcej wyborców niż w jakiejkolwiek wcześniejszej drugiej turze od 1990 roku. Dotychczasowy rekord z 1995 roku wynosił 68,23 proc., tegoroczny wynik był więc wyższy o 3,40 punktu procentowego. Dla mnie to wyraźny sygnał, że stawka była wysoka i wiele osób chciało wziąć udział w głosowaniu.
- W drugiej turze wyborów prezydenckich 1 czerwca 2025 roku frekwencja wyniosła 71,63 proc. — był to rekord wśród drugich tur od 1990 roku, wyższy o 3,40 pkt proc. od wyniku z 1995 roku.
- W głosowaniu wzięło udział 21 033 457 wyborców spośród 29 363 722 uprawnionych. Frekwencja wzrosła o 4,32 pkt proc. w porównaniu z pierwszą turą.
- Najwyższą frekwencję wśród województw odnotowano na Mazowszu (77,51 proc.), a najniższą w województwie opolskim (63,2 proc.).
- Rekord wśród miejscowości należał do Krynicy Morskiej, gdzie zagłosowało 88,38 proc. uprawnionych; 1675 osób głosowało na podstawie zaświadczenia.
- Frekwencja była wyższa w większych miastach: w ośrodkach powyżej 500 tys. mieszkańców wyniosła 81,7 proc., a na wsi — 69,9 proc.
- Według danych exit poll częściej głosowały kobiety niż mężczyźni (75,1 proc. wobec 70,2 proc.), a najwyższą frekwencję osiągnęła grupa w wieku 50–59 lat (79,7 proc.).
- Ostateczny wynik PKW różnił się od wieczornego szacunku exit poll, który wskazywał frekwencję na poziomie 72,8 proc.
Państwowa Komisja Wyborcza podała, że do głosowania uprawnionych było 29 363 722 osób, a 21 033 457 wyborców oddało ważne karty. W pierwszej turze, która odbyła się 18 maja, frekwencja wyniosła 67,31 proc.; w drugiej wzrosła zatem o 4,32 punktu procentowego. Głosowanie 1 czerwca trwało od godz. 7 do 21. O urząd prezydenta ubiegali się Karol Nawrocki i Rafał Trzaskowski. Ostatecznie Nawrocki zdobył 50,89 proc. głosów, a Trzaskowski — 49,11 proc.
Krynica Morska przyciągnęła wyborców: do urn poszło ponad 88 proc. uprawnionych
Najwyższą frekwencję odnotowano w województwie mazowieckim — 77,6 proc., natomiast najniższą w opolskim — 63,2 proc. Wyniki różniły się również zależnie od wielkości miejscowości: w miastach liczących ponad 500 tys. mieszkańców zagłosowało 81,7 proc. uprawnionych, a na wsi — 69,9 proc. Wśród grup wiekowych najwyższą frekwencję osiągnęły osoby w wieku 50–59 lat (79,7 proc.), a najniższą osoby w wieku 60+ (66,6 proc.). Częściej głosowały kobiety niż mężczyźni — odpowiednio 75,1 i 70,2 proc.
Najwyższy wynik wśród miejscowości osiągnęła Krynica Morska, gdzie głos oddało 88,38 proc. uprawnionych. Zagłosowało tam 3001 z 3390 osób, a komisja uznała 2971 głosów za ważne. Na podstawie zaświadczenia głosowało aż 1675 wyborców, co pokazuje, jak wielu turystów i osób przebywających poza miejscem zamieszkania wzięło udział w wyborach. Zwróciłem też uwagę na różnicę między wieczornym badaniem exit poll a ostatecznym wynikiem PKW: exit poll oszacował frekwencję na 72,8 proc., a oficjalny wynik wyniósł 71,63 proc. Komisja ustaliła go na podstawie kart przeliczonych ze wszystkich obwodów.
| Obszar / wskaźnik | Frekwencja / wynik | Dodatkowe dane |
|---|---|---|
| Polska — II tura, wynik końcowy PKW | 71,63% | Wydano 21 033 457 ważnych kart; uprawnionych było 29 363 722 osób. Frekwencja była rekordowa wśród podanych wyników z 1995 roku. |
| Polska — I tura | 67,31% | W II turze frekwencja była wyższa o 4,32 pkt proc. według wyniku PKW. |
| Polska — II tura, exit poll Ipsos | 72,8% | Szacunek sondażowy; wynik różni się od oficjalnych danych PKW. |
| Polska — frekwencja w II turze w 1995 roku | 68,23% | Wartość przywołana jako wcześniejszy rekord frekwencji w wyborach prezydenckich. |
| Polska — frekwencja o godz. 17.00 | 50,69% | Wydano 14 405 533 kart osobom uprawnionym; liczba uprawnionych w stałych obwodach wynosiła 28 416 564. |
| Porównanie frekwencji o godz. 17.00 — I tura 2020 | 47,89% | W 2025 roku wskaźnik był wyższy o 2,80 pkt proc. |
| Porównanie frekwencji o godz. 17.00 — 2015 | 34,00% | W 2025 roku wskaźnik był wyższy o 16,69 pkt proc. |
| Województwo mazowieckie — II tura | 77,6% | Najwyższa frekwencja wśród województw; w innym zestawieniu podano 77,51%. |
| Województwo opolskie — II tura | 63,2% | Najniższa frekwencja wśród województw. |
| Województwo dolnośląskie | 73,1% | |
| Województwo kujawsko-pomorskie | 69,2% | |
| Województwo lubelskie | 71,2% | |
| Województwo lubuskie | 68,0% | |
| Województwo łódzkie | 74,3% | |
| Województwo małopolskie | 75,0% | |
| Województwo podkarpackie | 70,9% | |
| Województwo podlaskie | 69,8% | |
| Województwo pomorskie | 74,6% | W odrębnym zestawieniu końcowy wynik dla regionu podano jako 72,58%. |
| Województwo śląskie | 72,1% | |
| Województwo świętokrzyskie | 70,9% | |
| Województwo warmińsko-mazurskie | 68,5% | |
| Województwo wielkopolskie | 73,2% | |
| Województwo zachodniopomorskie | 72,5% | |
| Krynica Morska — II tura | 88,38% | Najwyższa frekwencja wśród gmin; 3 390 uprawnionych, wydano 3 001 kart, 2 996 ważnych kart i oddano 2 971 ważnych głosów. |
| Krynica Morska — wyborcy z zaświadczeniem | 1 675 osób | Rafał Trzaskowski zdobył 1 875 głosów, a Karol Nawrocki — 1 096. |
| Krynica Morska — I tura | 83,51% | 2 231 uprawnionych, wydano 1 863 karty, oddano 1 858 ważnych głosów. |
| Gmina Zębowice — frekwencja o godz. 17.00 | 30,45% | Najniższa wartość wskazana wśród gmin w danych z godz. 17.00; powiat oleski, województwo opolskie. |
| Krynica Morska — frekwencja o godz. 17.00 | 73,81% | Najwyższa wartość wskazana wśród gmin w danych z godz. 17.00; powiat nowodworski, województwo pomorskie. |
| Kobiety — exit poll | 75,1% | |
| Mężczyźni — exit poll | 70,2% | |
| Wiek 18–29 lat — exit poll | 76,0% | |
| Wiek 30–39 lat — exit poll | 72,5% | |
| Wiek 40–49 lat — exit poll | 75,3% | |
| Wiek 50–59 lat — exit poll | 79,7% | |
| Wiek 60 lat i więcej — exit poll | 66,6% | |
| Wieś — exit poll | 69,9% | |
| Miasta do 50 tys. mieszkańców — exit poll | 71,0% | |
| Miasta 51–200 tys. mieszkańców — exit poll | 73,7% | |
| Miasta 201–500 tys. mieszkańców — exit poll | 79,0% | |
| Miasta powyżej 500 tys. mieszkańców — exit poll | 81,7% | |
| Województwo mazowieckie — godz. 17.00 | 54,97% | Najwyższa frekwencja wśród województw w tym pomiarze. |
| Województwo małopolskie — godz. 17.00 | 52,89% | Druga najwyższa frekwencja wśród województw. |
| Województwo pomorskie — godz. 17.00 | 52,40% | Trzecia najwyższa frekwencja wśród województw. |
| Województwo opolskie — godz. 17.00 | 43,22% | Najniższa frekwencja wśród województw w tym pomiarze. |
| Województwo lubuskie — godz. 17.00 | 46,84% | |
| Województwo warmińsko-mazurskie — godz. 17.00 | 47,86% | |
| Warszawa — godz. 17.00 | 58,85% | Najwyższa frekwencja wśród miast wojewódzkich. |
| Poznań — godz. 17.00 | 56,22% | Druga najwyższa frekwencja wśród miast wojewódzkich. |
| Kraków — godz. 17.00 | 55,41% | Trzecia najwyższa frekwencja wśród miast wojewódzkich. |
| Gorzów Wielkopolski — godz. 17.00 | 50,04% | Najniższa frekwencja wśród miast wojewódzkich. |
| Opole — godz. 17.00 | 51,68% | |
| Kielce — godz. 17.00 | 52,20% | |
| Polska — liczba obwodów zagranicznych | 511 | Głosowanie rozpoczęło się we wszystkich; zakończyło się już w 113 obwodach w chwili przekazania informacji. |
| Województwo pomorskie — II tura, dane regionalne | 72,58% | 1 775 803 uprawnionych; wydano 1 288 423 karty, a z kopert wyjęto 714 kart; 1 288 961 ważnych kart i 1 276 548 ważnych głosów. |
| Wynik Karola Nawrockiego — II tura | 50,89% | Oficjalny wynik ogólnopolski. |
| Wynik Rafała Trzaskowskiego — II tura | 49,11% | Oficjalny wynik ogólnopolski. |
| Wynik Karola Nawrockiego — exit poll | 49,7% | Szacunek Ipsos. |
| Wynik Rafała Trzaskowskiego — exit poll | 50,3% | Szacunek Ipsos. |
Mazowieckie z najwyższą, a opolskie z najniższą frekwencją w wyborach

W drugiej turze wyborów prezydenckich w 2025 roku najwyższą frekwencję odnotowałem na Mazowszu — według oficjalnych danych wyniosła 77,51 proc. Z kolei najniższy wynik osiągnęło województwo opolskie: do urn poszło tam 63,2 proc. uprawnionych. Różnica między regionami sięgnęła 14,31 punktu procentowego. To sporo, zwłaszcza że głosowanie na prezydenta zwykle przyciąga wielu wyborców.
W całym kraju frekwencja wyniosła 71,63 proc., co oznacza rekordowy wynik na tle wcześniejszych wyborów prezydenckich. Mazowieckie wyprzedziło kolejne regiony: małopolskie z wynikiem 75 proc. oraz pomorskie z 74,6 proc. Na końcu zestawienia znalazło się opolskie, a tuż przed nim lubuskie z frekwencją 68 proc. i warmińsko-mazurskie z wynikiem 68,5 proc. Warto odróżnić te oficjalne dane od szacunków exit poll: sondaż podawał 77,6 proc. dla Mazowsza i 72,8 proc. dla całego kraju.
Poniżej znajdują się wybrane dane o frekwencji w drugiej turze wyborów prezydenckich w 2025 roku:
- województwo mazowieckie — 77,51 proc.;
- województwo opolskie — 63,2 proc.;
- frekwencja w całym kraju — 71,63 proc.;
- Krynica Morska — 88,38 proc.
W Krynicy Morskiej do urn poszło aż 88,38 proc. wyborców
Frekwencja rosła wraz z wielkością miejscowości. Na wsi głosowało 69,9 proc. wyborców, w miastach do 50 tys. mieszkańców — 71 proc., a w ośrodkach liczących od 51 do 200 tys. — 73,7 proc. W miastach od 201 do 500 tys. osiągnęła 79 proc., natomiast w największych, powyżej 500 tys. mieszkańców, wyniosła 81,7 proc. Rekordowy wynik odnotowała Krynica Morska: zagłosowało tam 88,38 proc. wyborców, z których wielu korzystało z zaświadczeń.

Różnice widać także w danych według płci i wieku. Do lokali poszło 75,1 proc. kobiet oraz 70,2 proc. mężczyzn. Najwyższą frekwencję odnotowano wśród osób w wieku od 50 do 59 lat — 79,7 proc. W grupie 18–29 lat wyniosła ona 76 proc., a wśród wyborców mających co najmniej 60 lat — 66,6 proc. Dla porównania, w pierwszej turze zagłosowało 67,31 proc. uprawnionych, więc druga tura przyciągnęła wyraźnie więcej osób.
Ciekawostka: frekwencja w Krynicy Morskiej (88,38 proc.) była o niemal 17 punktów procentowych wyższa niż średnia krajowa wynosząca 71,63 proc.
Krynica Morska przyciągnęła turystów i osiągnęła rekordowy udział wyborców
Wyniki drugiej tury wyborów prezydenckich szczególnie zaskakują w Krynicy Morskiej. To niewielkie nadmorskie miasto przyciągnęło turystów, a jednocześnie osiągnęło rekordową frekwencję: zagłosowało tam 88,38 proc. uprawnionych. Na liście wyborców figurowało 3390 osób, wydano 3001 kart, a oddano 2971 ważnych głosów.
Na ten wynik mocno wpłynęli wyborcy głosujący poza miejscem zamieszkania. Aż 1675 osób skorzystało z zaświadczenia o prawie do głosowania, więc przy urnach spotkali się mieszkańcy i przyjezdni. Rafał Trzaskowski zdobył 1875 głosów, a Karol Nawrocki — 1096. Dla porównania, w pierwszej turze frekwencja w mieście wyniosła 83,51 proc. Jak już o tym mowa to Sprawdź, jak kredyt wpłynął na ceny mieszkań.
Turyści ruszyli do urn, a frekwencja przebiła krajową średnią
Tymczasem w całej Polsce do urn poszło 71,63 proc. uprawnionych, bijąc wcześniejszy rekord wyborów prezydenckich. Na Pomorzu frekwencja wyniosła 72,58 proc. W województwie uprawnionych było 1 775 803 osób, które oddały 1 276 548 ważnych głosów. Najwyższą frekwencję odnotowano na Mazowszu — 77,51 proc., a najniższą w województwie opolskim — 63,2 proc.
Wakacyjny wyjazd nie musi oznaczać rezygnacji z udziału w wyborach. Zaświadczenie o prawie do głosowania pozwala oddać głos także poza miejscem zamieszkania.
W Krynicy Morskiej rekord ma zatem wakacyjny wymiar: przyjezdni nie tylko zapełnili plaże i ulice, lecz także licznie skorzystali z prawa głosu. Te dane pokazują, jak w letnim kurorcie wyborczy dzień połączył mieszkańców z turystami, a frekwencja wyraźnie przewyższyła krajową średnią.
Ciekawostka: ponad połowa kart wydanych w Krynicy Morskiej trafiła do osób głosujących poza miejscem zamieszkania — zaświadczenia wykorzystało 1675 wyborców, czyli około 56 proc. głosujących.
Do godziny 17 zagłosowało ponad 50 proc. uprawnionych
Do godziny 17 lokale wyborcze odwiedziło 14 405 533 uprawnionych, czyli 50,69 proc. wyborców — nieco ponad połowa. Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak podał dane ze wszystkich stałych obwodów w kraju. Głosowanie rozpoczęło się o 7 i miało zakończyć o 21.
Frekwencja o tej porze przewyższyła wyniki z pierwszej tury wyborów prezydenckich w 2020 roku, gdy wyniosła 47,89 proc., oraz z 2015 roku, kiedy do godziny 17 zagłosowało 34 proc. uprawnionych. Tym razem wyborcy liczniej ruszyli do urn już w ciągu dnia.
Najwyższą frekwencję wśród województw osiągnęło Mazowsze — 54,97 proc. Jeśli masz czas i chęci to poznaj przyczyny popularności Konfederacji wśród młodych mężczyzn. Kolejne miejsca zajęły Małopolska z wynikiem 52,89 proc. i Pomorze, gdzie zagłosowało 52,4 proc. uprawnionych. Z kolei najniższe wyniki odnotowano w województwach opolskim — 43,22 proc., lubuskim — 46,84 proc. i warmińsko-mazurskim — 47,86 proc.
Krynica Morska bije rekord, a Zębowice zostają daleko w tyle
We wszystkich 18 miastach wojewódzkich frekwencja przekroczyła 50 proc. Najwięcej wyborców zagłosowało w Warszawie — 58,85 proc. Za nią uplasowały się Poznań z wynikiem 56,22 proc. i Kraków, gdzie do urn poszło 55,41 proc. Najniższy wynik w tej grupie osiągnął Gorzów Wielkopolski — 50,04 proc.; następne były Opole — 51,68 proc. — i Kielce — 52,2 proc.
Lokalny rekord padł w Krynicy Morskiej: do godziny 17 zagłosowało tam 73,81 proc. uprawnionych. Na drugim końcu zestawienia znalazła się gmina Zębowice w powiecie oleskim, gdzie frekwencja wyniosła 30,45 proc. To jednak dane z konkretnej pory dnia, a nie ostateczny wynik — lokale pozostawały otwarte do 21. Jeżeli chcesz poczytać więcej, sprawdź, które pomysły Polski 2050 pomogły w wyborach.
Za granicą wyborcy głosowali według miejscowego czasu. Spośród 511 obwodów zagranicznych 113 zakończyło już głosowanie. PKW informowała, że od poprzedniego komunikatu nie doszło do poważniejszych incydentów. Zgłoszone naruszenia ciszy wyborczej obejmowały między innymi zakłócanie porządku i uszkadzanie materiałów wyborczych. Ostateczną frekwencję komisja miała podać po zamknięciu lokali i podliczeniu kart.
Ciekawostka: do godziny 17 frekwencja w Krynicy Morskiej (73,81 proc.) była ponad dwukrotnie wyższa niż w gminie Zębowice (30,45 proc.).









