Wyniki przeszukiwania
Wiatr przemian w UE
19 grudnia 2011
Trzydziesta rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego przypadła w czasie ostatniej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, kończącej prezydencję Polski w Radzie Unii Europejskiej, a Otwierając grudniowe posiedzenie Parlamentu, przewodniczący Jerzy Buzek, który na jesieni 1981 roku przewodniczył obradom I Zjazdu delegatów NSZZ „Solidarność”, przypomniał o tej ważnej dla całej Europy rocznicy, nadmieniając, że „nie złamano ducha narodu, który osiem lat później zmienił oblicze Europy”.
Kryzys wartości a kryzys finansowy UE
12 grudnia 2011
Dominującym tematem w Parlamencie Europejskim oraz innych instytucjach unijnych jest kryzys finansowy. Główni decydenci Unii Europejskiej, poszukując cudownej recepty uzdrowienia obecnej katastrofalnej sytuacji finansowej, zdają się zapominać o pierwotnej idei powstania Wspólnoty Europejskiej, nakreślonej przez ojców założycieli, takich jak Adenauer, Schuman, de Gasperi, Monet. Wszyscy oni byli chrześcijańskimi demokratami i w szczególny sposób pielęgnowali wartości chrześcijańskie.
Ostatnia w tym roku sesja plenarna PE
W tym tygodniu posłowie do Parlamentu Europejskiego uczestniczą w ostatniej już w tym roku sesji plenarnej w Strasburgu. Główne tematy grudniowego posiedzenia to wnioski ze szczytu Rady Europejskiej z 8-9 grudnia (debata we wtorek przed południem) oraz bilans polskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej (środa przed południem). W środę w południe nastąpi uroczyste wręczenie tegorocznej Nagrody Sacharowa.
Ile warta jest Polska?
7 grudnia 2011
Ile warta jest Polska? Dla minionych pokoleń Polska stanowiła wartość bezcenną – niewymierną. Za Ojczyznę nie wahano się oddać nawet życia. Patrząc przez pryzmat patriotyzmu zabarwionego emocjami, dla wielu Polska była najlepszym miejscem na ziemi, co znajdowało odzwierciedlenie w haśle ubi patria, ibi bene oraz ubi bene, ibi patria (gdzie ojczyzna, tam dobrze, gdzie dobrze, tam ojczyzna). Byli oczywiście i tacy, których postawę trafnie określił znany pozytywista Aleksander Świętochowski: „jego ojczyzna wszędzie, gdzie on postawi swoje korytko”. Każde państwo ma wymierną siłę, którą da się określić (stypizować) w geografii politycznej i gospodarczej.
Mikołajki w Pogotowiu Opiekuńczym
6 grudnia 2011
Jak co roku z inicjatywy posła do Parlamentu Europejskiego prof. Mirosława Piotrowskiego św. Mikołaj odwiedził dzieci z Pogotowia Opiekuńczego przy ulicy Kosmonautów w Lublinie. Każde z kilkudziesięciu dzieci otrzymało paczkę pełną niespodzianek. Na zakończenie spotkania dzieci zrobiły sobie z Mikołajem wspólne zdjęcie.
Posiedzenie grup politycznych PE
W tym tygodniu w Parlamencie Europejskim w Brukseli zbierają się poszczególne grupy polityczne i niektóre komisje. Posiedzenie grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR) zaplanowano na wtorek, 6 grudnia o godz. 15.00. Tego samego dnia rano zbierają się posłowie z Komisji Spraw Zagranicznych. W porządku obrad m.in wymiana poglądów z nowo mianowanym szefem Delegacji UE w Sudanie oraz wymiana poglądów z nowo mianowanym szefem Delegacji UE w Demokratycznej Republice Kongo.
Witamy Chorwację na dziurawej łajbie
1 grudnia 2011
Koniec dwudniowej mini sesji w Brukseli. Parlament Europejski z zadowoleniem przyjął zamknięcie negocjacji akcesyjnych z Chorwacją po prawie sześcioletnich negocjacjach i wieloletnich przygotowaniach, które – jak czytamy w przegłosowanym dokumencie – w znacznym stopniu zmieniły sytuację społeczno-polityczną, gospodarczą i kulturową w tym kraju. Nie obyło się bez gratulacji. Europosłowie poparli podpisanie traktatu o przystąpieniu Chorwacji do struktur Unii Europejskiej oraz wezwali państwa członkowskie do terminowego zakończenia procesu jego ratyfikacji.
Nowa siedziba biura w Lublinie
1 grudnia 2011
Pragniemy poinformować, że od 1 grudnia 2011 r. Biuro Poselskie prof. Mirosława Piotrowskiego w Lublinie znajduję się w nowej siedzibie.
Nowy adres to: ul. Generała Michała Kruka 23, 20-706 Lublin.
Witamy Chorwację na dziurawej łajbie
1 grudnia 2011
Komentarz prof. Mirosława Piotrowskiego do głosowania PE nad przyjęciem Chorwacji do Unii Europejskiej.