Wyniki przeszukiwania
Sześciopak a suwerenność krajów UE
29 września 2011
Komentarz prof. Mirosława Piotrowskiego do tzw. Sześciopaku, pakietu reform, mających na celu wzmocnienie od 2012 r. nadzoru UE nad budżetami i dyscypliną finansową krajów członkowskich oraz równowagą makroekonomiczną strefy euro.
Debata priorytetowa na temat stanu Unii
28 września 2011
Profesor stwierdził, iż na bazie kryzysu Unia chce się odbić do przodu, pogłębiając integrację, tworząc podwaliny superpaństwa europej- skiego. Zapomina się przy tym o najważniejszych wartościach, na jakich zbudowana jest Europa, czyli o wartościach chrześcijańskich. Żadna reforma nie odniesie sukcesu bez powrotu do prawdziwych europejskich korzeni. Wystąpienie miało miejsce na sesji plenarnej PE w Strasburgu 28 września 2011 r.
UE o szczycie Partnerstwa Wschodniego
28 września 2011
Nadchodzący Szczyt Partnerstwa Wschodniego w Warszawie będzie sukcesem, który nada nową dynamikę stosunkom Unii Europejskiej ze Wschodem.
Te słowa wypowiedziała na forum Parlamentu Europejskiego w Strasburgu wiceprzewodnicząca KE Catherine Ashton. Realizacja projektu Partnerstwa Wschodniego jest niezwykle istotnym priorytetem polskiej prezydencji. Niepokój budzi fakt, że podczas debaty w tej sprawie w sali plenarnej PE na 750 było obecnych tylko 30 posłów. Zebrani w Strasburgu eurodeputowani poddali krytyce fakt, że przeznaczone na ten cel pieniądze są niewystarczające.
Sześciopak przyjęty
28 września 2011
Sześciopak to propozycja UE, mająca na celu wzmocnienie paktu stabilności i wzrostu oraz utrzymanie w ryzach finansów publicznych całej Unii i krajów członkowskich. Nowe pomysły polityków są gorączkowo tworzone w celu likwidacji kryzysu związanego ze strefą euro. Przewodniczący KE Jose Manuel Barroso podkreślił, iż nie chce, aby ta strefa się rozpadła.
UE o szczycie Partnerstwa Wschodniego
27 września 2011
W swoim wystąpieniu prof. Mirosław Piotrowski podkreślił, iż Partnerstwo Wschodnie to jeden z priorytetów prezydencji Polski.
KE przeznacza zdecydowanie zbyt małe środki na ten cel. Należy poważnie rozważyć dokapitalizowanie wschodnich regionów granicznych UE, w tym Lubelszczyzny, które mogłyby wziąć na siebie w dużej mierze praktyczną realizację kontaktów w ramach tego projektu. Wystąpienie profesora miało miejsce na sesji plenarnej PE w Strasburgu 27 września 2011 r.
30 km/h w obszarze zabudowanym w UE
27 września 2011
Powołując się na fakt, że w 2009 roku w wypadkach drogowych w Unii Europejskiej zginęło ponad 35 tysięcy osób, a półtora miliona odniosło obrażenia Parlament Europejski przyjął sprawozdanie niemieckiego posła Dietera Lebrechta – Kocha w sprawie bezpieczeństwa ruchu drogowego w Europie w latach 2011−2020.
Sesja plenarna w Strasburgu
Druga w tym miesiącu sesja plenarna Parlamentu Europejskiego zaczyna się w poniedziałek, 26 września o godz. 17.00. Potrwa ona do czwartku, a jej głównymi tematami biedą szczyt Partnerstwa Wschodniego w Warszawie (debata w wtorek po południu) oraz oświadczenie Przewodniczącego Komisji na temat stanu Unii (debata priorytetowa w środę rano). W środę odbędzie się także posiedzenie delegacji do spraw stosunków z Japonią.Tradycyjne we wtorek zbierze się delegacja polska w grupie Europejskich Konserwatystów i Reformatorów oraz wszyscy posłowie z grupy EKR.
Żale w przemówieniu Prezydenta RP
13 września 2011
Komentarz prof. Mirosława Piotrowskiego do przemówienia Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu w dniu 13 września 2011 r.
Sesja plenarna w Strasburgu
W tym tygodniu posłowie uczestniczą w pierwszej po wakacyjnej przerwie sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Główne tematy posiedzenia to kryzys gospodarczy a euro (debata priorytetowa w środę rano) oraz stanowisko Rady w sprawie projektu budżetu ogólnego UE na rok 2012 (również środa rano). We wtorek w przerwie głosowań na forum PE wystąpi Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.We wtorek o godz. 18.00 odbędzie się posiedzenie posłów z grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR).
Insekty – źródło żywności w UE
6 września 2011
Komentarz prof. Mirosława Piotrowskiego do kontrowersyjnego pomysłu Komisji Europejskiej wykorzystania insektów jako źródła żywności.
Łamanie praw mniejszości na Litwie
Republika Litewska jest państwem wieloetnicznym, gdzie w niektórych rejonach mniejszości autochtoniczne stanowią większość. Dnia 17 marca 2011 r. Parlament RL uchwalił nową wersję ustawy o oświacie, która odbiera rodzicom należącym do mniejszości narodowych nabyte wcześniej prawo wyboru języka, w jakim mogą uczyć się ich dzieci, a także zakłada „optymalizację” sieci szkół w małych miejscowościach poprzez zamykanie szkół mniejszości, co może doprowadzić do likwidacji około 50% klas z mniejszościowym językiem nauczania.
Posiedzenie grup politycznych PE
W tym tygodniu w Parlamencie Europejskim w Brukseli spotykają się grupy polityczne. Spotkanie grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR) odbędzie się we wtorek, 6 września o godz. 15.00. We wtorek o godz. 18.00 zbierają się posłowie z Komisji Zagranicznych na posiedzeniu nadzwyczajnym W projekcie porządku dziennego wymiana poglądów z prezydent Kosowa, Atifete Jahjagą.