Wyniki przeszukiwania
Serbia w Unii Europejskiej?
Unia Europejska, nie zważając na trawiący ją poważny kryzys finansowy kontynuuje proces rozszerzenia. Uwagę swoją szczególnie kieruje w stronę Bałkanów. Podczas marcowej sesji w Strasburgu ostro spierano się o Macedonię, a dziś Komisja Spraw Zagranicznych przedkłada Parlamentowi projekt rezolucji w sprawie integracji Serbii z Unią Europejską. Kraj ten poczynił wyraźne postępy w dziedzinie reform demokratycznych i legislacji.
Jaka nazwa dla Macedonii?
14 marca 2012
Parlament Europejski przyjął projekt rezolucji w sprawie rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z byłą Jugosłowiańską Republiką Macedonii. Proces ten od dawna napotyka na poważne problemy w UE.
582 europosłów poparło dokument, a tylko 70 zagłosowało przeciw. Projekt rezolucji Parlamentu Europejskiego przypomina, że już w 2003 roku na posiedzeniu Rady Europejskiej w Salonikach zobowiązano się do przyjęcia wszystkich państw Bałkanów Zachodnich do Unii Europejskiej. Była Jugosłowiańska Republika Macedonii posiada status kraju kandydującego do członkostwa w Unii Europejskiej od 2005 roku, czyli już ponad sześć lat. Kraina geograficzna o nazwie Macedonia leży na obszarze Bułgarii, Grecji i Byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii.
Tydzień prac komisji w PE
W tym tygodniu w Parlamencie Europejskim w Brukseli posłowie uczestniczą w pracach komisji parlamentarnych. Posiedzenie Komisji Spraw Zagranicznych odbędzie się w poniedziałek po południu i wtorek. W poniedziałek 23 stycznia posłowie wybiorą przewodniczącego i czterech wiceprzewodniczących tej komisji. We wtorek wymienią poglądy z ministrem spraw zagranicznych Danii na temat ostatniej Rady ds. Zagranicznych, a następnie, przeprowadzą debatę, z udziałem ministra Radosława Sikorskiego, na temat strategii rozszerzeniowej UE na rok 2011 i priorytetów prezydencji polskiej.
Ostatnia w tym roku sesja plenarna PE
W tym tygodniu posłowie do Parlamentu Europejskiego uczestniczą w ostatniej już w tym roku sesji plenarnej w Strasburgu. Główne tematy grudniowego posiedzenia to wnioski ze szczytu Rady Europejskiej z 8-9 grudnia (debata we wtorek przed południem) oraz bilans polskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej (środa przed południem). W środę w południe nastąpi uroczyste wręczenie tegorocznej Nagrody Sacharowa.
Witamy Chorwację na dziurawej łajbie
1 grudnia 2011
Koniec dwudniowej mini sesji w Brukseli. Parlament Europejski z zadowoleniem przyjął zamknięcie negocjacji akcesyjnych z Chorwacją po prawie sześcioletnich negocjacjach i wieloletnich przygotowaniach, które – jak czytamy w przegłosowanym dokumencie – w znacznym stopniu zmieniły sytuację społeczno-polityczną, gospodarczą i kulturową w tym kraju. Nie obyło się bez gratulacji. Europosłowie poparli podpisanie traktatu o przystąpieniu Chorwacji do struktur Unii Europejskiej oraz wezwali państwa członkowskie do terminowego zakończenia procesu jego ratyfikacji.
Witamy Chorwację na dziurawej łajbie
1 grudnia 2011
Komentarz prof. Mirosława Piotrowskiego do głosowania PE nad przyjęciem Chorwacji do Unii Europejskiej.
Kiedy Chorwacja w UE?
Dzisiaj o godzinie 15.00 w Brukseli rozpoczęło się dwudniowe posiedzenie plenarne Parlamentu Europejskiego. Posłowie głosować będą nad dokumentem dotyczącym projektu decyzji Rady w sprawie przyjęcia Republiki Chorwacji do Unii Europejskiej, a także rozpatrzą sprawozdanie dotyczące włączenia obwodu kaliningradzkiego i niektórych powiatów polskich do obszaru uznawanego za strefę przygraniczną.
Mini sesja plenarna PE w Brukseli
W tym tygodniu, w środę i w czwartek, posłowie do Parlamentu Europejskiego uczestniczą w sesji plenarnej w Brukseli. W porządku obrad m.in. debata na temat przygotowań do szczytu Rady Europejskiej (8-9 grudnia), oraz debata w sprawie przystąpienia Republiki Chorwacji (środa). Również w środę odbędzie się spotkanie posłów z grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.