Wyniki przeszukiwania
Tydzień w PE w Brukseli
Bruksela, 23−26 lutego 2015 r. – posiedzenia komisji i mini-sesja plenarna Parlamentu Europejskiego
Serbia w Unii Europejskiej?
Unia Europejska, nie zważając na trawiący ją poważny kryzys finansowy kontynuuje proces rozszerzenia. Uwagę swoją szczególnie kieruje w stronę Bałkanów. Podczas marcowej sesji w Strasburgu ostro spierano się o Macedonię, a dziś Komisja Spraw Zagranicznych przedkłada Parlamentowi projekt rezolucji w sprawie integracji Serbii z Unią Europejską. Kraj ten poczynił wyraźne postępy w dziedzinie reform demokratycznych i legislacji.
Posiedzenia komisji PE w Brukseli
W tym tygodniu posłowie do Parlamentu Europejskiego uczestniczą w posiedzeniach komisji parlamentarnych w Brukseli. Posiedzenie Komisji Spraw Zagranicznych odbędzie się we wtorek, środę i czwartek (28, 29 lutego, 1 marca). W porządku obrad m.in. sprawozdanie ministra spraw zagranicznych Danii z posiedzenia Rady do Spraw Zagranicznych w dniu 27 lutego 2012 r., wymiana poglądów z ministrami spraw zagranicznych Jordanii, Bahrajnu i Kataru oraz debata nad rezolucją w sprawie procesu integracji Serbii z Unią Europejską. Komisja Rozwoju Regionalnego zbiera się w poniedziałek 27 i wtorek 28 lutego. W porządku obrad posiedzenia m.in. debata na temat roli polityki spójności w regionach najbardziej oddalonych Unii Europejskiej w kontekście strategii „Europa 2020″.
Witamy Chorwację na dziurawej łajbie
1 grudnia 2011
Koniec dwudniowej mini sesji w Brukseli. Parlament Europejski z zadowoleniem przyjął zamknięcie negocjacji akcesyjnych z Chorwacją po prawie sześcioletnich negocjacjach i wieloletnich przygotowaniach, które – jak czytamy w przegłosowanym dokumencie – w znacznym stopniu zmieniły sytuację społeczno-polityczną, gospodarczą i kulturową w tym kraju. Nie obyło się bez gratulacji. Europosłowie poparli podpisanie traktatu o przystąpieniu Chorwacji do struktur Unii Europejskiej oraz wezwali państwa członkowskie do terminowego zakończenia procesu jego ratyfikacji.
Tydzień prac komisji PE w Brukseli
W tym tygodniu posłowie uczestniczą w pracach komisji parlamen- tarnych w Brukseli. Komisja spraw Zagranicznych zbiera się we wtorek i środę. W porządku obrad m,in. debata na temat rezolucji w sprawie integracji europejskiej Kosowa oraz wymiana poglądów z ministrem spraw zagranicznych Serbii.
Przed szczytem UE – USA
16 listopada 2011
W czasie swojego wystąpienia na sesji plenarnej prof. Mirosław Piotrowski stwierdził, iż Stany Zjednoczone są najważniejszym, strategicznym partnerem Unii Europejskiej. Dotyczy to zarówno sfery politycznej, jak i gospodarczej. Ścisła współpraca ze Stanami Zjednoczonymi to warunek skutecznego rozwiązywania dzisiejszych problemów. Po raz kolejny wraca sprawa wiz, a de facto dyskryminowania czterech krajów członkowskich UE przez Stany Zjednoczone w polityce wizowej, w tym Polski.
Posiedzenie plenarne PE w Strasburgu
W tym tygodniu posłowie do Parlamentu Europejskiego udają się do Strasburga na posiedzenie plenarne. W programie sesji m.in. debata w sprawie zarządzania gospodarczego w UE oraz szczytu UE-USA (obie debaty w środę), a także debata na temat polityki morskiej i rybołówstwa (czwartek).
Sesja plenarna PE w Strasburgu
W tym tygodniu posłowie udają się do Strasburga na październikowe posiedzenie plenarne Parlamentu Europejskiego. Główne tematy tej sesji to budżet Unii Europejskiej na rok 2012 (debata i głosowanie w środę) oraz konkluzje Rady Europejskiej z 23.10 (debata priorytetowa w czwartek).
UE o szczycie Partnerstwa Wschodniego
27 września 2011
W swoim wystąpieniu prof. Mirosław Piotrowski podkreślił, iż Partnerstwo Wschodnie to jeden z priorytetów prezydencji Polski.
KE przeznacza zdecydowanie zbyt małe środki na ten cel. Należy poważnie rozważyć dokapitalizowanie wschodnich regionów granicznych UE, w tym Lubelszczyzny, które mogłyby wziąć na siebie w dużej mierze praktyczną realizację kontaktów w ramach tego projektu. Wystąpienie profesora miało miejsce na sesji plenarnej PE w Strasburgu 27 września 2011 r.
Sesja plenarna w Strasburgu
Druga w tym miesiącu sesja plenarna Parlamentu Europejskiego zaczyna się w poniedziałek, 26 września o godz. 17.00. Potrwa ona do czwartku, a jej głównymi tematami biedą szczyt Partnerstwa Wschodniego w Warszawie (debata w wtorek po południu) oraz oświadczenie Przewodniczącego Komisji na temat stanu Unii (debata priorytetowa w środę rano). W środę odbędzie się także posiedzenie delegacji do spraw stosunków z Japonią.Tradycyjne we wtorek zbierze się delegacja polska w grupie Europejskich Konserwatystów i Reformatorów oraz wszyscy posłowie z grupy EKR.
Posiedzenie grup politycznych PE
W tym tygodniu w Parlamencie Europejskim w Brukseli spotykają się grupy polityczne. Spotkanie grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR) odbędzie się we wtorek, 6 września o godz. 15.00. We wtorek o godz. 18.00 zbierają się posłowie z Komisji Zagranicznych na posiedzeniu nadzwyczajnym W projekcie porządku dziennego wymiana poglądów z prezydent Kosowa, Atifete Jahjagą.
Tydzień prac komisji PE w Brukseli
W tym tygodniu Parlament Europejski wznawia swoje prace po przerwie wakacyjnej. Posłowie uczestniczą w posiedzeniach komisji parlamentarnych. Komisja Spraw Zagranicznych zbiera się w środę 31 sierpnia. W porządku obrad m.in. debata na temat stanu realizacji strategii UE dla Azji Środkowej, oraz wymiana poglądów ze specjalnym przedstawicielem UE ds. Bośni i Hercegowiny.