Wyniki przeszukiwania
UE o szczycie Partnerstwa Wschodniego
28 września 2011
Nadchodzący Szczyt Partnerstwa Wschodniego w Warszawie będzie sukcesem, który nada nową dynamikę stosunkom Unii Europejskiej ze Wschodem.
Te słowa wypowiedziała na forum Parlamentu Europejskiego w Strasburgu wiceprzewodnicząca KE Catherine Ashton. Realizacja projektu Partnerstwa Wschodniego jest niezwykle istotnym priorytetem polskiej prezydencji. Niepokój budzi fakt, że podczas debaty w tej sprawie w sali plenarnej PE na 750 było obecnych tylko 30 posłów. Zebrani w Strasburgu eurodeputowani poddali krytyce fakt, że przeznaczone na ten cel pieniądze są niewystarczające.
UE o szczycie Partnerstwa Wschodniego
27 września 2011
W swoim wystąpieniu prof. Mirosław Piotrowski podkreślił, iż Partnerstwo Wschodnie to jeden z priorytetów prezydencji Polski.
KE przeznacza zdecydowanie zbyt małe środki na ten cel. Należy poważnie rozważyć dokapitalizowanie wschodnich regionów granicznych UE, w tym Lubelszczyzny, które mogłyby wziąć na siebie w dużej mierze praktyczną realizację kontaktów w ramach tego projektu. Wystąpienie profesora miało miejsce na sesji plenarnej PE w Strasburgu 27 września 2011 r.
Sesja plenarna w Strasburgu
Druga w tym miesiącu sesja plenarna Parlamentu Europejskiego zaczyna się w poniedziałek, 26 września o godz. 17.00. Potrwa ona do czwartku, a jej głównymi tematami biedą szczyt Partnerstwa Wschodniego w Warszawie (debata w wtorek po południu) oraz oświadczenie Przewodniczącego Komisji na temat stanu Unii (debata priorytetowa w środę rano). W środę odbędzie się także posiedzenie delegacji do spraw stosunków z Japonią.Tradycyjne we wtorek zbierze się delegacja polska w grupie Europejskich Konserwatystów i Reformatorów oraz wszyscy posłowie z grupy EKR.
Polityka wschodnia UE
18 czerwca 2011
Komentarze eurodeputowanych prof. Mirosława Piotrowskiego i Jacka Kurskiego odnośnie polityki wschodniej UE.
Debata przed szczytem UE – Rosja
8 czerwca 2011
Profesor poddaje krytyce politykę energetyczną UE w stosunku do Rosji, szczególnie gwarancję bezpieczeństwa energetycznego dla wszystkich jej członków. Debata odbyła się w czasie sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w dniu 6 czerwca 2011 r. w Strasburgu.
W przededniu szczytu Unii Europejskiej i Rosji oraz w kontekście negocjacji nowego porozumienia o partnerstwie i współpracy ważne jest, aby Unia nie tylko mówiła jednym głosem, ale pokaza- ła Rosji swoją jedność i solidarność. Solidarność energetyczna zapisana jest w traktacie lizbońskim, ale Rosja jej nie akceptuje, czego widocznym przykładem jest projekt Nord Stream.