W swoim wystąpieniu prof. Mirosław Piotrowski podkreślił, iż Partnerstwo Wschodnie to jeden z priorytetów prezydencji Polski.
KE przeznacza zdecydowanie zbyt małe środki na ten cel. Należy poważnie rozważyć dokapitalizowanie wschodnich regionów granicznych UE, w tym Lubelszczyzny, które mogłyby wziąć na siebie w dużej mierze praktyczną realizację kontaktów w ramach tego projektu. Wystąpienie profesora miało miejsce na sesji plenarnej PE w Strasburgu 27 września 2011 r.
Panie Przewodniczący, Szanowni Państwo!
Partnerstwo Wschodnie to jeden z priorytetów prezydencji Polski. W dokumencie końcowym szczytu Partnerstwa powinny znaleźć się konkrety dotyczące m. in. wprowadzenia w przyszłości ruchu bezwizowego dla krajów objętych projektem. Komisja Europejska przeznacza zdecydowanie zbyt małe środki na ten cel w perspektywie znaczenia tego obszaru. Należy poważnie rozważyć dokapitalizowanie wschodnich regionów granicznych UE, w tym Lubelszczyzny, które mogłyby wziąć na siebie w dużej mierze praktyczną realizację kontaktów w ramach tego projektu. Zauważamy asymetrię w polityce sąsiedztwa UE w jej wymiarze południowym oraz wschodnim. Polityczne turbulencje na Białorusi i Ukrainie nie mogą przesłonić całego projektu. Partnerstwo Wschodnie powinno stać się płaszczyzną współpracy w celu m.in. zapobieżenia powtórzenia scenariusza wiosny arabskiej w formie ostrego konfliktu tuż za wschodnią granicą Unii. Uśmiercenie idei Partnerstwa wschodniego może w konsekwencji stworzyć wrażenie braku koncepcji dalszego istnienia UE.
Zapis video wystąpienia prof. Mirosława Piotrowskiego na sesji plenarnej PE.